INSTRUKCJA OBSŁUGI SAUNY

SAUNA: KORZYŚCI DLA ZDROWIA, RYZYKA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI
Sauna to świetny sposób na relaks, detoks i rozgrzewkę w chłodne dni. Wśród wielu korzyści zdrowotnych uważa się, że sauna może łagodzić ból, poprawiać wyniki sportowe, łagodzić objawy przeziębienia i zmniejszać stres. Ważne jest jednak korzystanie z sauny z umiarem.
Unikaj sauny, jeśli cierpisz na dolegliwości medyczne wysokiego ryzyka. Sauny są uważane za bezpieczne dla większości użytkowników, ale niektóre osoby muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności. Jeśli zażywasz leki lub cierpisz na jakiekolwiek dolegliwości, również jeśli jesteś w ciąży lub próbujesz zajść w ciążę - zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem. Zdecydowanie powinieneś unikać korzystania z sauny, jeśli masz wysokie
ciśnienie krwi lub choroby serca.
W łaźni parowej (zwanej również rosyjską) temperatura powietrza osiąga 70 ° C, a wilgotność osiąga 80-100%.
Przed pójściem do sauny musisz wziąć prysznic i pozostać w saunie przez pierwsze 10-15 minut. Zaleca się wizytę w saunie 2-3 krotnie w ostępach 15 minutowych. Zanim ponownie pójdziesz do sauny, dobrze jest się ochłodzić. Niskie temperatury i wysoka wilgotność przyjemnie rozgrzewają i relaksują.
Używanie umiarkowanej temperatury około 70 ° C jest korzystne nie tylko dla zdrowia, ale także dla sauny, co jest ważne, jeśli chcesz przedłużyć jej żywotność.

Wysoka wilgotność i umiarkowana temperatura zapobiegają rozłupywaniu drewna, szczelinom w ścianach i wyciekom żywicy, które mogą się pojawić przy zastosowaniu bardzo wysokiej temperatury.
Aby temu zapobiec, upewnij się, że temperatura sauny nie przekracza 80 ° C.
Jeśli tak się już stało i pojawił się wyciek żywicy, krople żywicy należy usunąć za pomocą papieru ściernego lub urządzenia do polerowania. Przez większość czasu żywica pojawia się najpierw nad grzejnikiem. Aby uniknąć poparzeń skóry, konieczne jest usunięcie żywicy, zanim zacznie wyciekać.

Nie wykonuj tej czynności, gdy sauna jest jeszcze gorąca, pozwól saunie i piecowi najpierw ostygnąć. Jeśli żywica jest nadal płynna, zalecamy jej wyczyszczenie specjalnym środkiem czyszczącym. 

Aby wytworzyć wysoką wilgotność, należy polać ławki i ściany sauny przed włączeniem pieca . Nie pozwoli to na wyschnięcie drewna i zapobiegnie przemieszczaniu się desek w ścianach, co może się wydarzyć ze względu na naturalne pochodzenie materiału i pracę w ekstremalnych warunkach.

Dlatego zalecamy polewanie sauny przed użyciem i trzymanie się umiarkowanych temperatur poniżej 80 ° C, a tym samym cieszenie się zdrowymi doznaniami podczas kąpieli. Co więcej, specjaliści twierdzą, że najlepsze efekty zdrowotne można osiągnąć, korzystając z sauny 4–7 razy w tygodniu w temperaturze poniżej 80 ° C przez około 20 minut na raz.
PODSTAWOWE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA SAUNY
Ważne jest przestrzeganie określonych zasad bezpieczeństwa i zdrowia przy każdej wizycie w saunie.
- Nigdy nie noś biżuterii w saunie i upewnij się, że strój kąpielowy nie zawiera żadnych elementów wyszczuplających ani metalowych. Metal może
się nagrzewać i poparzyć skórę.
- Nigdy nie używaj kremów ani balsamów. Nie tylko będą łączyć się z twoim potem , ale także zatykają pory i utrudniają oddychanie i pocenie
się skóry.
- Weź ze sobą czysty bawełniany ręcznik ,zapewni ci on komfort korzystania z sauny i przedłuży żywotność ławek.
- Chroń włosy ręcznikiem lub turbanem, niezależnie od ich długości. Intensywne ciepło może wysuszyć włosy, powodując ich łamliwość
- Nie jedz przed skorzystaniem z sauny, ponieważ możesz mieć mdłości.
- Nigdy nie jedz w saunie ani nie pij napojów alkoholowych. Picie alkoholu może obniżyć ciśnienie krwi i powodować zawroty głowy.
- Zachowaj ostrożność podczas poruszania się w saunie, ponieważ ławki i podłogi mogą być śliskie.
- Zachowaj odległość od pieca, gdy jest gorący. Kamienie i zewnętrzna powierzchnia pieca mogą poparzyć skórę. Dla własnego bezpieczeństwa
zalecamy zakup ogrodzenia ochronnego wraz z piecem.
- Nigdy nie wylewaj wody na kamienie, gdy w pobliżu pieca znajdują się ludzie, ponieważ gorąca para może poparzyć ich skórę.
- Po wyjściu z sauny aby się ochłodzić ,zalecane jest skorzystanie z zimnego basenu ,bali lub prysznica .
- Aby zapobiec odwodnieniu organizmu, po wyjściu z sauny pij dużo zimnej wody - od 2 do 4 szklanek.
- Następnie weź prysznic, ale nie używaj mydła. Zacznij od ciepłej wody. Gdy pot już zniknie, obniż temperaturę do przyjemnie chłodnego.
Pomoże to twojemu ciału dalej się ochładzać.

- Jeśli musisz użyć mydła, wybierz łagodne, naturalne mydło. Sauny powodują otwarcie porów, a ostre mydła mogą podrażniać skórę.
- Nawilż skórę po skorzystaniu z sauny.
- Gdy będziesz utrzymywać temperaturę około 70 ° C to uzyskasz najlepsze efekty zdrowotne z sauny.
- Nie należy przebywać w saunie dłużej niż 15 do 20 minut. Można wyjść wcześniej, jeśli poczujesz się nieswojo. Ciało ludzkie nie wytrzymuje tak
wysokich temperatur przez długi czas.
- Natychmiast wyjdź z sauny, jeśli zaczniesz odczuwać zawroty głowy, mdłości lub zawroty głowy.
- Nie pozostawiaj dzieci lub osób niiiepełnosprawnych bez nadzoru w saunie. Sauna jest surowo zabroniona d l a
niemowląt i nie jest zalecana dla młodszych dzieci .Nie pozostawiaj sauny bez opieki, jeśli korzystasz z pieca opalanego
drewnem.
- Odpoczywaj przez co najmniej dziesięć minut po wyjściu z sauny ,znajdź fajne miejsce, w którym możesz usiąść spokojnie lub położyć się. To da Twojemu ciału trochę czasu na regenerację i zwolnienie akcji serca.
- Nie wieszaj ubrań do wyschnięcia w saunie, ponieważ może to spowodować ryzyko pożaru.
- Należy pamiętać, że morskie powietrze i wilgotny klimat mogą powodować korozję metalowych powierzchni pieca.
WYTYCZNE DOTYCZĄCE KONSERWACJI SAUNY
Czyszczenie sauny
Właściwa konserwacja sauny utrzyma środowisko w czystości ,zapobiegnie rozwojowi bakterii i pleśni a także zapewni wspaniałe wrażenie za każdym razem, gdy z niej korzystasz.
Utrzymuj swoją saunę w czystości, aby zapobiec gromadzeniu się i rozprzestrzenianiu się bakterii. Umyj stopy przed wejściem do sauny.

Po użyciu wyszoruj ławki, ściany i oparcia. Jeśli masz osobistą saunę i korzystasz z niej regularnie, zaleca się czyścić ją raz w tygodniu za
pomocą naturalnego środka czyszczącego, takiego jak ocet. Nigdy nie używaj niczego z chemikaliami. Oto, co powinieneś zrobić:
- Odkurz saunę, aby pozbyć się kurzu, włosów i martwych komórek skóry.
- Zanurz szczotkę ręczną w wiadrze z wodą i wyszoruj wszystkie miejsca. Aby zdezynfekować saunę, przetrzyj ławki i oparcia rozcieńczonym białym octem.
- Używaj sody oczyszczonej do uporczywych plam, szczególnie na bazie oleju.
- Po zakończeniu spłucz drewno czystą wodą.
- Jeśli plamy są szczególnie trudne do usunięcia, użyj lekkiego papieru ściernego, aby przeszlifować tę część drewna.
Pamiętaj również o czyszczeniu popiołów z pieca opalanego drewnem za każdym razem po skorzystaniu z sauny. Nigdy nie czyść go, gdy jest jeszcze gorący, pozwól mu najpierw ostygnąć.
Wentylacja sauny
- Wentyluj saunę za każdym razem po użyciu. Po zakończeniu użytkowania, po wyczyszczeniu sauny zostaw drzwi otwarte lub otwórz kratkę wentylacyjną , aby można było całkowicie wywietrzyć saunę.
- Opróżnij drewniane wiadro i umieść je do góry dnem aby wyschło, najlepiej na zewnątrz sauny.
REGULARNA KONSERWACJA
Opłucz saunę. Oczyść swoją saunę mydłem, rozcieńczonym białym octem, sodą oczyszczoną i ponownie opłucz. Nie używaj niczego silniejszego niż łagodny środek czyszczący, zdecydowanie unikaj silnych chemikaliów. Nigdy nie czyść sauny, gdy jest jeszcze gorąca, pozwól jej ostygnąć.
Co roku szlifuj ławki drobnym papierem ściernym. Pomoże to pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń zgromadzonych w ciągu roku, a także ponownie wyrówna powierzchnię. Po zakończeniu drewno powinno mieć „jak nowy” biały kolor.