SAUNA: KORZYŚCI DLA ZDROWIA ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

20-11-2020

SAUNA: KORZYŚCI DLA ZDROWIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI


Sauna to świetny sposób na relaks i rozgrzanie w chłodne dni. Wśród wielu korzyści zdrowotnych uważa się, że sauna może łagodzić ból, poprawiać wyniki sportowe, tymczasowo łagodzić objawy przeziębienia i zmniejszać stres. Ważne jest jednak korzystanie z sauny z umiarem.


Unikaj sauny, jeśli cierpisz na dolegliwości medyczne wysokiego ryzyka. Sauny są uważane za bezpieczne dla większości użytkowników, ale niektóre osoby muszą podjąć dodatkowe środki ostrożności. Jeśli zażywasz leki lub cierpisz na jakiekolwiek dolegliwości, również jeśli jesteś w ciąży lub próbujesz zajść w ciążę - zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Niektóre choroby, takie jak przeziębienie nie wykluczają z wizyt w saunie, powinno się jednak ograniczyć czas wejścia. Zdecydowanie powinieneś unikać korzystania z sauny, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub choroby serca. Pamiętaj że zawsze gdy tylko poczujesz się gorzej, powinieneś natychmiast opuścić saunę.

W łaźni parowej (zwanej również rosyjską) temperatura powietrza osiąga 70 ° C, a wilgotność osiąga 80-100%.
Przed pójściem do sauny musisz wziąć prysznic i pozostać w saunie przez pierwsze 10-15 minut. Zaleca się wizytę w saunie 2-3 razy. Zanim ponownie pójdziesz do sauny, dobrze jest się ochłodzić, aby uniknąć nadmiernego obciążenia serca. Wysokie  temperatury i wysoka wilgotność nie frustrują ludzi, ale przyjemnie rozgrzewają i relaksują.

Używanie umiarkowanej temperatury około 70 ° C jest korzystne nie tylko dla zdrowia, ale także dla sauny, co jest ważne, jeśli chcesz przedłużyć jej żywotność. Wysoka wilgotność i umiarkowana temperatura zapobiegają rozłupywaniu drewna, szczelinom w ścianach i wyciekom żywicy, które mogą się pojawić przy zastosowaniu bardzo wysokiej temperatury.
Aby temu zapobiec, upewnij się, że temperatura sauny nie przekracza 80 ° C.
Jeśli tak się już stało i pojawił się wyciek żywicy, krople żywicy należy usunąć za pomocą papieru ściernego lub urządzenia do polerowania. Przez większość czasu żywica pojawia się najpierw nad grzejnikiem. Aby uniknąć poparzeń skóry, konieczne jest usunięcie żywicy, zanim zacznie wyciekać. Nie wykonuj tej czynności, gdy sauna jest jeszcze gorąca, pozwól saunie i piecowi najpierw ostygnąć. Jeśli żywica jest nadal płynna, zalecamy jej wyczyszczenie specjalnym środkiem czyszczącym. 

Aby wytworzyć wysoką wilgotność, należy podlać ławki i ściany sauny przed włączeniem grzejnika / rozpaleniem w piecu. Nie pozwoli to na wyschnięcie drewna i zapobiegnie rozszczelnianiu się ścian. Dlatego zalecamy podlewanie sauny przed użyciem i trzymanie się umiarkowanych temperatur poniżej 80 ° C, a tym samym cieszenie się zdrowymi doznaniami podczas kąpieli. Co więcej, specjaliści twierdzą, że najlepsze efekty zdrowotne można osiągnąć, korzystając z sauny 4–7 razy w tygodniu w temperaturze poniżej 80 ° C przez około 20 minut na raz.